Najlepšie spôsoby, ako a kde hľadať prácu

Chystáte sa hľadať prácu po prvý raz alebo sa rozhliadate po nových pracovných výzvach? Týchto 5 ciest vás najrýchlejšie dostane k novej pracovnej ponuke. Už sa nemusíte spoliehať len na kontakty medzi známymi a inzeráty v novinách, keď si hľadáte pracovné miesto. Vďaka internetu môžete mať každý deň bez problémov prehľad o trhu práce aj aktuálnych pracovných ponukách. Prečítajte si, akými spôsobmi sa najjednoduchšie dostať k novej práci, či už vás predchádzajúci zamestnávateľ „hodil cez palubu“, sami máte chuť zmeniť vlajkovú loď alebo ste ešte len vyplávali do širokých vôd pracovného trhu.

Ozvite sa svojim známym

Každý pozná niekoho, kto pozná niekoho… Nepísané pravidlo hovorí o tom, že už v rámci vašej siete známych by ste našli minimálne tri vhodné pracovné miesta, len ste zatiaľ nezišli na um ľuďom, ktorí o nich vedia. Kamarát je najspoľahlivejším poslom dobrých prác, dajte preto známym vedieť o svojej kariérnej situácii, aby vám mohli odporučiť lepšie zamestnanie. Obzvlášť cenné sú kontakty medzi najbližšími, pretože poznajú vašu pracovnú históriu a ambície. Zaujímavé ponuky nájdete aj medzi spolužiakmi, pretože môžu vedieť o voľnom mieste v odvetví, ktoré ste spolu vyštudovali. A nezabudnite osloviť aj priateľov z iných pracovných oblastí, o ktoré máte záujem. Určite sa však nespoliehajte len na povrchnú správu cez chat, v ktorej rovno vybalíte svoju žiadosť o pomoc. Ozvite sa nezáväzne, pozvite ich na kávu a osobne vyjadrite svoju dôveru v ich kariérne odporúčania.

Využite pracovné portály

Novinám s pracovnými inzerátmi už odzvonilo, nábor zamestnancov sa presunul na internet. Ideálnym miestom, kde sa dozviete o voľných pozíciách a o vývoji na trhu práce, sú jobportály. Najväčším pracovným portálom na Slovensku je Profesia. Okrem toho, že pracovný portál vám umožňuje reagovať na širokú ponuku voľných pracovných miest, má aj ďalšie užitočné funkcionality. Napríklad si môžete nechať najnovšie pridané ponuky posielať e-mailom a vďaka tomu budete mať každý deň perfektne zmapovanú ponuku práce vo svojom odvetví. Alebo na jobportáli zverejnite svoj životopis a máte šancu, že vás objaví personalista.