Recenzia HP Spectre x360 13-aw2004nc

Ak máte HP zafixované ako firmu, ktorá vyrába síce skvelé a výkonné notebooky no nie príliš dizajnovo nápadité, asi sa k vám ešte nedostal ich nový rad Spectre notebookov. Ten je totižto všetko len nie nudný, a ich nový kúsok HP Spectre x360 A01 to len potvrdzuje.

Nový trinásťpalcový Spectre vás totižto zaujme na prvý pohľad! Avšak my už vieme, že čo je na prvý pohľad pekné, ešte nemusí byť vhodné na prácu. Oplatí sa teda zvažovať kúpu tohto notebooku?

Dizajn a konštrukcia

HP Spectre x360 13 je nádherný kus železa. Teda, hliníku. Je krásne tenký, no pritom zvládne široko portovú výbavu, ostro rezaný. Displej má úplne tenučký rámik, ktorý si ani nevšimnete.
 

Tento konkrétny z fotiek mal veľmi krásny matný povrch (na ktorom je všetko vidno), s veľmi peknými, do bronzova vedenými hranami. HP v marketingu pri tomto notebooku cieli na mladých, iní zase môžu pri ňom omladnúť.

Ani za konštrukciu sa HP nemusí hanbiť. Čo sa konštrukcie týka, HP týmto kancelárskym notebookom prekonal aj tie herné. Je veľmi pevný a nemusíte sa báť, že keď s ním niekde silnejšie buchnete tak sa rozletí na kúsky. Nič sa neprehýba a o kĺboch by sme vedeli písať básne.

Keď sme pri kĺboch, sú naozaj veľmi dôležité. Ako viete, Spectre sú konvertibilné zariadenia. Takže z notebooku máte tablet za 2 sekundy. Problémom u takýchto notebookoch býva, že pánty časom povolia a displej sa začne nepríjemne pohojdávať. Nepochybujem, že tento stroj si už tiež prežil svoje ale pánty sú zdvojené a nech som robil čo som robil, obrazovka sa nehýbala. Nepochybujem, že aj toto riešenie časom povolí, ale klobúk dole.

Výdrž batérie

Výdrž batérie sa dá opísať jednoducho – “neurazí, ale ani nepoteší”. Keďže pri notebooku, s displejom OLED je spotreba energie pochopiteľne vyššia ako pri displeji IPS, je tak výdrž batérie adekvátne menšia oproti klasickým notebookom. Pri normálnej dennodennej práci je notebook schopný ťahať až 7-8 hodín. Výdrž ale samozrejme závisí od sýtosti jasu na obrazovke. Nabíjanie je urýchlené vďaka napájaciemu adaptéru s USB-C, čiže nabitie batérie trvá cca hodinu a 45 minút.

Audio

Z reproduktorov notebooku je možné očakávať naozaj priemerný zvuk. Zvuk z týchto reproduktorov bohato stačí na čokoľvek pracovné, keďže ste si notebook pravdepodobne nekupovali s úmyslom pozerať na ňom filmy. Čo je ale veľmi potešujúce je hovorené slovo z týchto reproduktorov. S počúvaním akýchkoľvek podcastov budete určite spokojnejší ako s inými notebookmi.

Displej

Pri tomto type notebooku si môžeme zvoliť či chceme IPS LCSD displej alebo OLED panel. V našom prípade bola voľba jasná a zvolili sme 13 palcovú OLED verziu a ten rozdiel bol fakt cítiť. Daný displej je od Samsungu. Hneď po naštartovaní sme videli veľký rozdiel vo farbách a v ich sýtosti, jednoducho vyšší level.  Pozeranie filmov a seriálov na tomto stroji bude zážitok najmä v tejto COVID-ovej dobe. Ak ste herný fanúšik hranie hier na tomto stroji určit vychutnáte. Po grafickej stránke by ste na trhu našli určite lepšie notebooky. Hlavne ak ste grafický dizajnér, pri zobrazení väčších tmavých plôch zobrazenie nie je úplne korektné, keďže farby trošku v detailoch splývajú. Ale to si bežný užívate vôbec nevšimne.

Porty a konektivita

Portov má notebook dostatočne množstvo. Náročný užívateľ by isto ocenil viac ale vzhľadom na tenké prevedenie nie je moc voľného miesta Notebook využíva na komunikačné prvky obe svoje bočné hrany. Na ľavej stane sa nachádza dvojica portov: štandardný kombinovaný zvukový konektor na mikrofón a zvuk spolu s USB-A 3.1 Gen1. Potešilo ma, že sem HP pridal aj klasický USB port s vyklápacím krytom, takže z boku nekričí, no svoju funkciu plní viac než dobre. Na zrazenej bočnej hrane sa nachádza ešte aj tlačidlo na zapnutie notebooku.

Pravá strana notebooku je vyhradená ostatným portom. čítačka microSD kariet ktorá je prijemné prekvapenie nakoľko, takže nemusím využívať externé zariadenia ani pre takúto maličkosť. Okrem čítačky sú tu ešte dva USB-C 3.1 Gen2 vstupy. Oba podporujú aj nabíjanie počítača, aj prenosy cez Thunderboldt 3.. Notebook dokonca obsahuje hardvérový vypínač kamery. Jedná sa o tlačidlo ktoré kameru vypína a zapína, všetko však softvérovo, nezatiahne sa žiadna fyzická krytka, takže je na vás, či budete takémuto riešeniu dôverovať.

Klávesnica a Touchpad

Prednosťou notebooku HP Spectre  je určite excelentná klávesnica. Jej spracovanie je dotiahnuté k najmenším detailom. Písanie na nej je pohodlné. Pri písaní nebudete mať pocit, že tlačidlá sú veľmi pri sebe a mať pocit stiesnenia, keďže medzi klávesami sú dostatočne veľké rozostupy. Avšak niektoré klávesy na klávesnici chýbajú. Pri stláčaní kláves budete dostávať primeraný odpor ani nie moc malý ani nie moc veľký. Pri písaní klávesy nebúchajú, vydávajú veľmi príjemný zvuk. Notebooku taktiež už na prvý pohľad dominuje TouchPad. Práca s ním je veľmi pohodlná- Odozva Touchpadu je veľmi rýchla. V balení nájdete taktiež pero, ktorým je možné ovládať dotykovú obrazovku. Avšak nie je možné pero umiestniť nikam do notebooku. Takže je veľmi pravdepodobné, že ak ste práve stresový typ človeka čo všade chodí neskoro, mešká a na rýchlo sa balí, niekde pero zabudnete poprípade stratíte.

Hardvér a Výkon

Výkonu má notebook viac než dosť. Štvorjadrový procesor Intel Core i7-1065G7 doplňuje integrovaná grafická karta . TurboBoost umožňuje navýšenie až na 3,9 GHz. Priemerný takt počas využívania jedného jadra je niekde okolo 3,5 GHz, pri využití všetkých jadier 2,3 až 2,5 GHz.

G7 na konci popisu procesoru znamená označenie grafického jadra, integrovaného v procesore. HP Spectre x360 využíva Intel Iris Plus G7, ktorá sa dá s prehľadom ohodnotiť ako najvýkonnejšia v rámci procesorov 10. generácie. Zvládne takt až 1,1 GHz, čo je oproti štandardným grafikám G1 až o 50 % lepšie.

Záver ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

HP Spectre x360 13 a01 je výborný notebook ktorý splní všetko čo od neho očakávate. Neponúka len krásny dizajn, pod futuristickými prvkami sa skrýva kvalitné a výkonné zariadenie. Zaručujeme, že keď ho v práci vytiahnete, budete priťahovať mnohé pohľady.

Klady:

✅ krásny dizajn

✅ výborná klávesnica

✅ skvelá konštrukcia

Zápory:

❌ slabšia konektorová výbava

❌ kvalita prevedenia dotykového pera

Leave a Reply