Asus predstavil konkurenciu pre Raspberry Pi

Raspberry Pi je fenoménom vo svete jednodoskových počítačov. Na trhu sa odvtedy objavilo množstvo alternatív, ktoré originál viac či menej napodobňujú. Väčšinou pochádza od menej známych výrobcov (prevažne z pevninskej Číny), ale od roku 2017 také konkurenčné PC ponúka aj Asus. Tinker Board sa odvtedy dočkal niekoľkých vylepšení v podobe modelov S, Edge T a Edge R, ale teraz výrobca odhalil druhú generáciu. Hoci si zachováva veľmi malé rozmery 85 x 56 mm, na dosku sa výrobcovi podarilo umiestniť výkonnejší komponenty.

Nové modely Tinker Board 2 a Tinker Board 2S sa od seba odlišujú iba v jedinom detaile. Prvý menovaný spolieha iba na čítačku microSD kariet, druhý potom obsahuje aj 16GB úložisko eMMC. Oba počítače využívajú šesťjadrový čipset Rockchip RK3399, ktorý obsahuje dve 2GHz jadrá ARM Cortex-A72, štyri 1,5 GHz jadrá Cortex-A53 a grafický akcelerátor Mali-T860. Výpočtový výkon by mal byť o polovicu vyššia proti minulej generácii počítača. Nutné je však doplniť, že taiwanský výrobca pre porovnanie využíva pôvodný model, ktorý bol osadený čtyřjádro Rockchip RK3288.

Čo sa týka RAM, nový Tinker Board vsádza na 2GB až 4GB dvojkanálové pamäte LPDDR4. Konkurenčnému Raspberry Pi zodpovedá nielen veľkosť a rozvrhnutie komponentov, ale aj 40pinový konektor GPIO, čo samozrejme prináša výhodu v podobe lepšej kompatibility. Ponuka konektorov sa proti predchodcovi rozšírila a v niektorých ohľadoch (napr. Trojica portov USB-A 3.2 Gen 1 a jeden USB-C 3.2 Gen 1) dokonca prekonáva Raspberry Pi 4.

Bezdrôtový modul bol upgradovaný na Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0, v ponuke zostal tiež Gigabit Ethernet. Ako výstup možno použiť HDMI 2.0 s podporou 4K60 a CEC, prípadne už spomínaný USB-C 3.2 Gen 1 podporujúce DisplayPort 1.2. Naopak zmizol konektor microUSB, rovnako ako 3,5 mm audio jack. Tinker Board 2 používa Debian 9.

Leave a Reply