Potrvá ešte pár mesiacov, kým budú grafiky normálne dostupné.

Bohužiaľ to vyzerá, že prišerná dostupnosť grafik Nvidia RTX 3000 sa len tak skoro nezlepší. Podľa firmy má problém celý priemysel a potrvá to ešte pár ďalších mesiacov.

Na začiatku októbra sme tu mali správu o tom, že podľa šéfa nVidie bude nedostatok grafik GeForce RTX 3000, na ktorý si prakticky celý svet (teda ten zaujímajúci sa o PC hranie) sťažuje, trvať možno až do konca roka. Možno vás napadlo, či sa napríklad od tej doby nepodarilo výrobu zrýchliť a či sa prognóza nezlepšila. V tomto to bohužiaľ nevyzerá nádejne.

Teraz, keď Nvidia oznámila rekordne výnosní štvrťrok, padli v konferenčnom hovore k týmto výsledkom opäť nejaká vyjadrenie k aktuálnej situácii. Bohužiaľ nedávajú moc nádejou na zlepšenie.

Podľa vyjadrenia šéfa v konferenčnom hovore sú problémy so zásobovaním hardvérom viacmenej celosvetovej. Nejde teda len o nvidia, ale o situácii v počítačovom priemysle (a možno aj v doprave) vôbec. K nedostatočnej kapacite výroby zrejme nemusí prispievať jeden faktor (teda primárne podozriví Samsung a Micron), ale oneskorenie alebo pomalé dodávky všetkého možného – môže ísť o substráty pre čipy, wafery, samotné čipy, iné komponenty pre karty, továrne na zapuzdrenie čipov. Okrem jednoduchej nedostupnosti údajne tiež rôzne služby a dodávky trvajú dlhšiu dobu, takže celý cyklus výroby sa preťahuje.

Dosť možno dochádza k tomu, že jedna firma v reťazci zdržiava chod tých nasledujúcich a všetko sa nabaľuje. K tomu o rovnaké zdroje súperia ďalšie firmy – nielen AMD teraz s Ryzeny 5000 a grafikami Radeon RX 6000, ktoré sú nedostupné tiež, ale napríklad aj výrobcovia mobilov. S výnimkou koronavírusy sa potom asi nedá ukázať na nejakého jednotlivého vinníka.


Popri tom zvedenie problémov na všeobecnú situáciu v hardvérovom biznise tiež bohužiaľ CFO firmy oznámila, že v súčasných podmienkach bude najskôr potreba „ešte pár mesiacov“ (pričom použité slovo „few“ Implikovaná skôr tri než dva). Podľa tohto teda nemožno čakať uľahčenie ani po Vianociach, ale najprv vo februári, možno marci. Až tak dlho má podľa šéfúčetní trvať, než ponuka dobehne súčasný dopyt a karty by tým pádom mohli byť lepšie dostupné a za dobré (tj. Nenadsazené ceny).

Leave a Reply