Poškodené observatórium „Arecibo“ sa zdemuluje

Ikonické observatórium Arecibo v Portoriku začalo byť budované už v roku 1960 a až po troch rokoch sa podarilo ju sprevádzkovať, čomu sa napokon nemožno čudovať vzhľadom k priemeru reflektoru 305 metrov a okolitému terénu. Toto zariadenie bolo určené na sledovanie vesmíru v rádiovom spektre a bolo vďaka obrovskému priemere schopné detekovať aj veľmi slabé signály. Pevne umiestnený reflektor je obklopený troma betónovými stĺpmi, na ktorých je zavesená anténa a vďaka možnosti jej posunu po závesných lanách možno čiastočne ovplyvniť zameranie celého rádio teleskopu, ktoré však pochopiteľne inak závisí predovšetkým na rotáciu Zeme.

Úspechy Arecibo sú mnohé, či už ide o pozorovaní vzdialených končín vesmíru, alebo naopak susedných planét či prolétávajících asteroidov. Vďaka tomuto zariadeniu boli objavené napríklad milisekundové pulzary, ďalej na začiatku deväťdesiatych rokov aj exoplanéty u pulzarov a my máme Arecibo spojené aj s projektmi SETI a METI a s niekoľkými filmami, a to predovšetkým s bondovkou Zlaté oko a tiež sa sci-fi Kontakt. K teleskopu si v jednom diele Aktov X zajazdil tiež agent Mulder.

Teraz však už môžeme pomaly o Arecibo hovoriť ako o minulosti. Tento rok v auguste sa totiž uvoľnilo jedno z pomocných lán držiacich anténu nad reflektorom, ktorý tak pretrhlo a National Science Foundation (NSF) potom začala skúmať možnosti pre opravu. Lenže 6. novembra prasklo jedno z hlavných lán a urobilo do reflektora ďalšie a ešte väčšie dieru.

NSF tak pozastavila prípravy na opravu a nakoniec sa na základe inžinierskeho posudku rozhodla, že už žiadnu plánovať nebude, pretože vzhľadom k dvom už prasknutým lanám by predstavovala neakceptovateľné riziko pre pracovníkov. Ďalšie laná už tiež majú svoje najlepšie roky za sebou a vzhľadom k tomu, že drží asi 140 metrov nad zemou platformu s anténou o váhe 900 ton, je zrejmé, že riziko je príliš vysoké. Navyše nejde len o onú platformu, ale aj o betónové veže, ktoré by išli pravdepodobne tiež k zemi, čiže v takom prípade by nikto nechcel byť ani v blízkosti Arecibo. A práve v blízkosti sú aj ďalšie zariadenia, ako je budova s ​​LIDAR a iné.

Leave a Reply