AMD nakoniec pustí Smart Access Memory aj pre NVIDIU a Intel

AMD Smart Access Memory (SMA) pridáva hrám pár extra percent výkonu. NVIDIA pritom nedávno ohlásila, že plánuje svoju verziu SMA, pretože táto technológia ostatne vychádza zo všeobecne dostupné funkcie zbernice PCI Express, takže sa skutočne dalo očakávať, že AMD naďalej nebude bazírovať na svojich skôr stanovených hardvérových obmedzeniach. A skutočne.

V rozhovore zástupca firmy AMD potvrdil, že v tímoch Ryzen aj Radeon sa už pracuje na tom, aby SAM mohol fungovať aj na procesoroch Intel v prípade využitia grafiky Radeon, alebo naopak na grafikách NVIDIA, ak budú pracovať na systéme s CPU Ryzen . Čiže ak NVIDIA ohlásila univerzálne fungujúce riešenie, rodí sa nám tu nový široko využívaný štandard, čo je len dobre z hľadiska prilákania herných vývojárov, aby mali motiváciu novú možnosť začať využívať.

Zatiaľ však nepoznáme žiadne podrobnosti, čiže isté obmedzenia môžu pretrvať, a to napríklad z hľadiska verzie zbernice PCI Express alebo generácie grafických kariet, takže uvidíme.

Je tiež otázka, kam to všetko povedie a máme tu predovšetkým dve neznáme: výkon a využitie pamäte. Zrejmé je, že vývojári s funkciou SAM doteraz skôr nepočítali, takže jej prínos sa ešte len môže ukázať, avšak to je spojené práve s využitím pamäti. AMD je v tomto prípade aktuálne vo výhode, pretože aj jeho ekvivalent pre RTX 3070 má k dispozícii oveľa viac pamäte, z ktorej si logicky môže o to viac odhryznúť procesor. A ani RTX 3080 s 10GB bufferom nemusí mať v niektorých tituloch dosť na rozdávanie a určite nie toľko ako 16GB Radeony.

Leave a Reply