Spoločnosť Apple znížila provízie vývojárom vo svojom App obchode

Spoločnosť Apple znižuje na polovicu províziu, ktorú berie z predaja aplikácií a virtuálneho tovaru predávaného v rámci nich od mnohých menších vývojárov využívajúcich svoje obchody.

Od januára sa každý existujúci výrobca aplikácií, ktorý v roku 2020 zarobil na trhoch spoločnosti Apple 1 milión dolárov (830 000 libier) alebo menej, bude musieť v roku 2021 vzdať iba 15% zníženia.

To je v porovnaní so štandardnou sadzbou 30%. Kvalifikujú sa aj noví vývojári.

Vychádza z rozsiahlej kritiky vývojárov v oblasti poplatkov, ktoré spoločnosť Apple účtuje, a je v zhode s protimonopolnou kontrolou.

Výkonný riaditeľ Tim Cook sa viackrát pýtal na sadzby, ktoré jeho firma účtuje, keď sa v júli postavil pred zákonodarcov USA. Tam sa ukázalo, že Amazon v rámci svojej aplikácie Prime Video vyjednal špeciálnu 15% sadzbu za poplatky v aplikácii.

A minulý mesiac Európska komisia otvorila svoju vlastnú sondu do pravidiel trhu.

Apple však tento krok charakterizoval ako prirodzený vývoj svojich politík, ktoré uskutočnil po vypočutí spätnej väzby od vývojárskych komunít.

Obchod Apple využíva asi 28 miliónov vývojárov a firma tvrdí, že veľká väčšina tých, ktorí si účtujú poplatky, z toho bude mať úžitok.

Leave a Reply