V júni sa skončí neobmedzený priestor pre Google fotografie

Služba Google fotografie od svojho vzniku pred piatimi rokmi ponúkala možnosť zálohy našich fotografií, čo pre firmu teraz predstavuje vysokú záťaž. Aktuálne majú ľudia v jej serveroch takto uložené viac ako štyri bilióny fotografií a každým týždňom pribudne na 28 miliárd nových.

Google nám tým v podstate oznamuje, že v tejto podobe by služba Photos bola pre neho neudržateľná a potrebné sú zmeny, ktoré prinesú väčšie obmedzenia. Možnosť si zadarmo zálohovať kvantá fotografií tak bude zrušená, čo však znamená, že od 1. júna 2021 už nebude možné uploadovať ďalšie fotografie vo vysokej kvalite, ak nimi zabraný celkový priestor prekročí našu kvótu na Google Drive. O už skôr nahrané fotografie ale neprídeme, až tak veľmi striktný Google nebude. Od júna sa ale každá takáto fotka začne počítať medzi bežná dáta ukladané na úložisko Googlu, ktoré má pre neplatiaci zákazníkov kapacitu 15 GB. Čiže ak už ho niekto bude mať zaplnených, ďalšie fotografie si už nezazálohuje a bude nútený si prípadne zaplatiť lepšiu službu.

Aktuálna ponuka firmy Google je taká, že za 100 GB zaplatíme mesačne 60 Sk, za 200 GB potom 80 Sk, potom tu máme už 2 TB za 300 Sk, 10 TB za 3000 € a najvyššiu ponuku tvorí 30 TB za 9000 Sk.

Pre majiteľov telefónov Pixel je tu ale jedna dobrá správa. Pre nich toto nové opatrenie neplatí, takže ak využívate prvý z Pixelov, alebo najnovšie Pixel 5, stále budete môcť zálohovať kvalitné kópie fotografií zdarma.

V súvislosti s tým tu máme tiež nový nástroj pre aplikáciu Photos, ktorý umožní ľahšie mazať nepodarené (rozmazané) fotografie, ktoré systém sám vyberie a ponúkne. K tomu nám ešte aplikácie na základe histórie našich pridaní ukáže, za ako dlho nám vyhradené miesto dôjde.

Leave a Reply