Microsoft dočasne obmedzí aktualizácie Windows 10

Windows 10 sa tento rok nevyhýba veľa problémov, ktoré sa objavia prakticky po každej vydanej aktualizácii. Hoci sa jedná o chyby, ktoré sa dotknú len časti užívateľov, nejedná sa o práve dobru vizitku spoločnosti. Aby Microsoft zamedzil ďalším ťažkostiam pred koncom roka, rozhodol sa obmedziť aktualizácie Windows 10. To znamená menší počet vývojárov, ktorí môžu pracovať na aktualizáciách. Ak by sa v operačnom systéme vyskytla nejaká chyba, trvalo by jej odstránenie dlhšie. A pochopiteľne by bolo bolestivejšie, ak by sa nejaká nepríjemná chyba objavila zrovna počas Vianoc.

Windows 10 teda v Decembri dostanú menej aktualizácií, než sú užívatelia zvyknutí. Vývojári sa totiž budú plne sústrediť na opravu, ktorá pripadá na druhý utorok v mesiaci. Táto aktualizácia označovaná ako „B“ prinesie hlavne bezpečnostné záplaty a ďalšie dôležité opravy chýb. Naproti tomu nevyjdú aktualizácie v treťom a štvrtom týždni mesiaca, teda „C“ a „D“, ktoré Microsoft od tohtoročného leta nazýva ako „Preview“.

Aktualizácia Windows 10 budú v plnom rozsahu obnovené v januári 2021, kedy sa vývojári vráti do práce. Týždeň po vydaní prvého bezpečnostného updatu v novom roku, ku ktorému dôjde v druhom januárovom týždni, začnú byť opäť distribuovaná „Preview“. Môžeme predpokladať, že pozastavenie aktualizácií sa týka aj testovacích verzií v programe Windows Insider. Tento rok sa jedná už o druhé obmedzenie aktualizácií Windows 10, ku ktorému Microsoft pristúpil. Prvýkrát sa tak stalo od mája, kedy boli voliteľné aktualizácie vynechané, aby bol systém ponechaný stabilný počas obdobia home office. Aj samotný Microsoft sa pritom potýkal s nižším počtom dostupných programatorov.

Voliteľné aktualizácie začal americký gigant distribuovať zase od júla, a to už s novým označením „Preview“. Tento rok si pritom užívatelia sťažujú na veľký počet chýb, ktorý sa objavuje v každom novom zostavení Windows 10. Problémy sa nevyhli ani prvé veľké tohtoročnej aktualizácii – Maj 2020 Update (na verziu 2004) musel byť chvíľu po vydaní pozastavený a nakoniec sa k užívateľom dostal väčšinou až koncom leta alebo začiatkom jesene. Nedlho potom vyšiel October 2020 Update (na verziu 20H2), ktorý je distribuovaný ako voliteľný.

Leave a Reply