Nové MacBooky s ARM

Spoločnosť Apple včera predstavila nové MacBooky.

Všetky predstavené zariadenia sú vybavené novými čipmi priamo od Applu namiesto tradičných procesorov od Intelu.

 Všetky nové modely sú ponúkané len v pamäťových konfiguráciách s 8 a 16 GB RAM. Dôvodom je, že väčší objem operačnej pamäte nový čipset ani nepodporuje

Operačná pamäť v novej generácií počítačov od Applu nie je rozšíriteľná. Počítač už teda navždy ostane s takým objemom RAM, s akým si ho záujemca kúpi. Pri MacBookoch to takto funguje už niekoľko rokov, pre modelový rad Mac mini ale ide o novinku.

Doteraz bolo doplnenie či výmena pamäťových modulov pri Mac mini, iMacoch a Macoch Pro prácou na niekoľko minút, po novom to je ale nemožné. Ako je pri ARM čipsetoch štandardom, aj v prípade Apple M1 je operačná pamäť súčasťou čipu spoločne s procesorom a GPU.

Ďalším pomerne veľkým obmedzením je, že ARM počítače od Applu nebudú podporovať pripojenie externých grafických kariet napriek tomu, že ponúkajú rozhranie Thunder bolt. Dokovanie s pripojenou desktopovou grafickou kartou bolo dobrým riešením najmä pri MacBookoch a Macoch mini, ktoré dodalo potrebný výpočtový výkon len v prípade, kedy ho používateľ potreboval.

Leave a Reply